- megelőzi az ízületek elváltozását
- segít reumás panaszok esetén
- serkenti az immunrendszert
- regenerálja a szervezetet felépülés vagy csonttörés esetén
- megerősíti a szervezetet fizikai túlterhelés esetén
Fekete ribiszke: Nagyszerű vitamindús, általános erősítő hatású, gyulladásgátló szer, amely C-vitamint, P-vitamint (rutint), B-csoportú vitaminokat, A-provitamint (vagyis béta-karotint), pektineket, foszforsavat, cseranyagokat, karotint, kálium- és vas-sókat tartalmaz. Összehúzó és vizelethajtó hatással rendelkezik. A reuma kezelésére használják. Tonizáló hatással van az emésztőcsatornára. Mivel elősegíti a húgysav és az oxálsav fölöslegeinek ürítését a szervezetből – így sikeresen kerül alkalmazásra köszvény, sólerakodások, stb. kezelésében. Ezenkívül használják húgyhólyaghurutok, vesekő-betegség, érelmeszesedés és hipertónia esetében.
Afrikai varjúköröm: A növény gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatását klinikai kísérletek igazolták. Több mint 600 degeneratív ízületi betegségben szenvedő személynél folytatott vizsgálat alapján bebizonyosodott, hogy a betegség fajtájától függően a növény hatékonysága 42%-85%-os. A legújabb kutatások szerint a növény az impotencia kezelésében is hatékony, valamint hatásos fájdalomcsillapító.
Őszi margitvirág: gyulladáscsökkentő, értágító és enyhén nyugtató hatása van, jól használható migrénes panaszok enyhítésére. A leveleinek napi rendszeres fogyasztása gátolhatja a migrén és az ízületi gyulladásokért felelős anyag kialakulását. A virágokat leforrázva fej- és ízületi fájdalmakat enyhítő teát készíthetünk. Ugyan ez szülés után segítheti a méh regenerálódását.
Kurkuma: Az indiai népgyógyászatban emésztésserkentőként, lázak, fertőzések, ízületi panaszok és májbetegségek ellen használták. Zsíros ételek utáni teltségérzésnél jó szolgálatot tesz, redukálja a gyomorsavtermelést. Jótékony hatású felfúvódás és bélgörcsök esetén, elősegíti a méreganyagok elégetését és kiürítését a belekből. A kínai gyógyászatban szintén alkalmazták a vérkeringés javítására – gátolja a vérrögök kialakulását, ezáltal csökkenti a trombózisveszélyt -, vérzések csillapítására, valamint menstruációs panaszok kezelésére.
Indiai tömjénfa: Ezt a növényt az ájurvédikus orvoslás során több száz éve használják arthritis kezelésére. Több vizsgálat igazolta, hogy a Boswillia kivonatok jótékony hatást gyakorolnak a csontizületekre, különösen a térdízületre. Pozitív hatását igazolták bizonyos krónikus gyulladásos betegségek esetén ideértve a reumás ízületi gyulladás, a bronchiális asztma, az osteoarthritis, a fekélyes vastagbélgyulladás és a Crohn-betegséget. Béta-boswellia-sav, keto-béta-boswellia-sav és acetil-keto-béta boswellia-sav rákos betegeknél történő felhasználása jó eredményeket hozott, különösen azagydaganat, leukémia és vastagbél rák esetén. Az 1970-es években német tudósok úgy találták, hogy a boswellia a nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel hasonló hatást fejt ki. Hatását azonban más úton fejti ki, így nem jelent veszélyt a gyomornyálkahártyára, mely a gyulladáscsökkentők fő mellékhatása. A boswellia mind az osteoarthritis, mind a rheumatoid arthritis esetében gátolja a gyulladást. További kutatások arról számoltak be, hogy a boswellin-sav szerepet játszhat a ízületi szövet leépülésének késleltetésében.